2024. november 8., péntek

"Egy övezet, egy út" - belenézhettem a kínai-magyar együttműködési megállapodásokba

Betekintést nyertem a Magyarország Belügyminisztériuma és a Kínai Népköztársaság Közbiztonsági Minisztériuma között köttetett együttműködési megállapodásba, valamint a közös kínai-magyar járőrszolgálatról szóló megállapodásba is, miután a Nemzeti Adatvédelmi Hatóság kérésemre vizsgálatot indított, és megállapította, hogy mindkét megállapodás közérdekű adat. 



Végül egy kompromisszumos megoldással, nem elektronikus formában kaptam meg a kért dokumentumokat, hanem személyesen nyerhettem betekintést a megállapodások eredeti példányaiba, azok tárolási helyén, a Belügyminisztériumban. Másolatot, fényképet nem készíthettem, sőt egy üzleti titoktartási nyilatkozatot is aláírattak velem.


 

A két dokumentum szinte semmi olyan extra információt nem tartalmazott ahhoz képest, amit a blogomon is közzétettem, és ami egyéb magyar sajtóorgánumokban is megjelent, ami miatt indokolt lett volna a belügyminisztérium részéről ez a furcsa döntés, hogy elsőre nem adták ki a megállapodások szövegeit azzal az indokkal, hogy azok nem tartalmaznak közérdekű adatot. 

Valójában a kínai-magyar közös járőrszolgálatról szóló megegyezés egy két és fél oldalas, míg a rendészeti megállapodás egy másfél oldalas dokumentum. 

A közös járőrözés esetében a vendég fél, ez esetben a kínaiak saját egyenruhát viselnek, fegyverük nem lehet, nem intézkedhetnek magyar állampolgár ellen, sem Magyarország területén tartózkodó más állampolgár ellen. Fordítói feladatokat látnak majd el rendezvényeken és az idegenforgalom területén, a magyar rendőrökkel angolul kommunikálnak majd. 

A rendészeti megállapodás területei a szervezett bűnözés, a nemzetközi terrorizmus, a közlekedésbiztonság valamint a kiberbiztonság területe. Egyébként semmilyen más információt nem tartalmaz a megállapodás ezeknek az együttműködési területeknek a hogyanjáról vagy mikéntjéről. 

Van azonban egy furcsa szlogen a rendészeti megállapodásban, "Egy övezet, egy út", ami egyébként nincs definiálva a megállapodásban, csak egy alkalommal használva.  

A neten utánaolvasva azonban hamar rájövünk, hogy ez a szlogen a modern Selyemút újragondolt koncepcióját takarja.

Az "Egy övezet, egy út" tehát egy Kína dominálta geostratégiai koncepció, amelyben a technokrata kommunista diktatúra, Kína hiteleket nyújt, saját cégeivel, saját szakembereivel és saját alapanyagaival valósítja meg a a saját maga nyújtotta hitelből finanszírozott infrastrukturális beruházásokat, és amennyiben a tartozást az illető állam nem tudja megadni, úgy a megépített infrastruktúrát Kína gyakorlatilag megkaphatja, vagy legalábbis kibérelheti a wikipédia szerint.

Kína deklarált célja ezzel a saját gazdasági növekedésének a fenntartása. 

szerk. megj.: Fasza, Kína a tőle hitel formájában kapott pénzünkön teremt munkahelyet a kínaiaknak, a mi, tőle felvett hitelpénzünkön növeli a saját gazdaságát, adja el a nyersanyagát is és még az infrastruktúra is az övé lesz a végére. Mindezt Magyarországon. Csak azt nem értem, hogy ebben mégis mi a jó nekünk?


Kapcsolódó: A NAIH-nál támadta meg a Mi Hazánk Pintért, mert nem adta ki a kínai-magyar járőrszolgálatról szóló megállapodás szövegét (ruszinkarpatalja.blogspot.com) 


Válaszolt Pintér - titkos a kínai-magyar járőrszolgálatról szóló paktum szövege (ruszinkarpatalja.blogspot.com)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése