2024. november 1., péntek

Jóvanazúgy - román megszállási emlékmű éktelenkedik Nyíregyháza egyik legforgalmasabb útkereszteződésében


Ennyit a fideszes gyásznacionalizmusról - a fideszes többségű városvezetéssel rendelkező Nyíregyházán a Pazonyi téren, a Korányi út, Dózsa György út és a Ferenc körút találkozásánál a mai napig ott áll egy román katonai emlékmű, amely a város II. világháborús román megszállásának állít emléket, mégpedig úgy, hogy pofátlanul azt hazudja a szobor talapzatán levő felirat, hogy az illető 308, nem annyira sajnálatos módon, 1944 őszén elhalálozott román nem a város megszállása, hanem úgymond "felszabadítása" során pusztult el.


Mint ismert, a köpönyegforgató románok gyakorlatilag hátbatámadták korábbi szövetségeseiket, a német és magyar hadsereget a II. világháború végén. Eképpen a szovjet csapatok oldalán románok is résztvehettek Nyíregyháza elfoglalásában 1944 őszén, amely katonai megszállás során a magyar civil lakosság elleni tömeges atrocitások, nők megerőszakolása és civilek meggyilkolása teljesen hétköznapi volt, amint a javak eltulajdonítása is, azaz a szovjet és román csapatok gyakorlatilag lerabolták a várost. További rémtettként sor került a férfi lakosság munkatáborokba történő elszállítására is. 

Szerk. megj.: álláspontom szerint tűrhetetlen egy ilyen szobor megléte Nyíregyházán, amellyel nap mint nap a nyíregyháziak képébe van dörgölve egy máig be nem gyógyult történelmi seb, a város II. világháborús megszállásának, megaláztatásának és szenvedésének gyászos mementója. A szobor megléte a fideszes városvezetés és akár a fidesz dominálta Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye Közgyűlésének is külön szégyene. 

Külön kiemelendő, hogy a talapzaton egy vörös csillag szimbólum is található, ami a magyar jog szerint önkényuralmi jelkép és közterületen való kiállítása bűncselekmény. 

A Mi Hazánk Mozgalom Párt vármegyei szervezete tiltakozásképpen december 1-én tüntetést szervez a szobor köztéri jelenléte ellen, részletek a tüntetés Facebook esemény oldalán.

Kapcsolódó:

Nyíregyháza tragikus ősze – 1944 (nyiregyhaza.hu)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése