2016. január 25., hétfő

Saját álláspontom a magyaros pólós ügyben - 3. rész. A revizionizmus, mint eszmerendszer a román vérbíróság előtt.

"A vádiratban még van egy megközelítés, amely szerint a fenti szövegek feliratozása, Nagy Magyarország térképe mellett, olyan jelkép amely idegengyűlöletre buzdít azáltal, hogy Románia alkotmánya 1. cikkének az állam egységes és oszthatatlan jellegére vonatkozó előírásait érinti, céljuk pedig a bosszúálló, revizionista eszmék terjesztése, ami felélesztheti a román és magyar etnikumúak között az abból az időből származó szélsőséges nacionalista érzelmeket. (vádirat 10. oldala)"
Ebből az megközelítésből egyértelműen kiderül, hogy a szóban forgó eszmék, amelyek a vádirat tárgyát képezi, az ügyész által valójában REVIZIONISTA  és BOSSZÚÁLLÓ eszmék.
Ebben az értelemben, az ügyész megközelítésében ezek az eszmék revizionisták, úgymint a trianoni vagy párizsi békediktátumok, tulajdonképpen olyan nemzetközi szerződések felülvizsgálatára vonatkoznak, amelyek nemzetközi jogokat és kötelezettségeket írnak elő.
A 2002 évi 31 sz. sürgősségi kormányrendelet 2 cikk a) pontja, amely megadja a fasiszta, rasszista és idegengyűlölő eszmék  teljes listáját, sehol nem tartalmazza a revizionista eszméket, ami nem csoda, mert egy nemzetközi szerződés megkötése, felbontása vagy felülvizsgálata, mint eszme a politikához és semmiképp sem a fasiszta, rasszista és idegengyűlölő eszmék kategóriájába tartozik. A nemzetközi szerződések megkötésének, felbontásának és felülvizsgálatának joga minden állam alapvető nemzetközi joga (Az 1969-es bécsi egyezmény a nemzetközi szerződésekhez való jogról , valamint Az 1989-es bécsi egyezmény a nemzetközi szerződésekhez való jogról).
Attól a pillanattól, hogy létezik ilyen jog, érthetetlen, hogy az ezzel a joggal kapcsolatos eszmék kifejezése rasszista, fasiszta és idegengyűlölő tett lenne. Hogyan lehetne megkötni, felbontani vagy felülvizsgálni egy nemzetközi szerződést, ha nem lehet az ezzel kapcsolatos eszméket nyilvánosan kifejezni?
Romániában jól ismert kampány a "Besszarábia Románia" elnevezésű kampány. Így:
1. 2012 októben 12-én több, mint 1000 személy indult el a Győzelem térről, bukarestből, egy "Besszarábiával való egyesülésért" való menetben, az Agerpress és Hotnews beszámolói szerint az eseményt a 2012 Akció civil platform szervezte.
Ugyanezen forrás szerint ez a platform tulajdonképpen több nemkormányzati szerv és kezdeményező csoport szövetsége, amelyek Moldva Köztársaságnak Romániával való egyesülését szorgalmazzák.
Az ezzel kapcsolatos médiaanyagban több fotó található, ahol a menet résztvevői  "Besszarábia Románia" feliratú óriásmolinót feszítenek ki a menet idejére.
A szervező mindezt internetes közegben is terjeszti, a követőit egy nemzetközi kampányra is rá akarja beszélni.
2. A www.luleamariusdorin.ro oldal szerint nevezett Lupea Marius Dorin kiadott és piacra dobott egy könyvet, "Besszarábia Románia" címmel.
3. A www.magazin-romanism.ro oldal tanúsága szerint, a nevezett Románság Bolt megtervezett és piacra dobott trikókat, férfi és női pulóvereket különféle tervezésben, "Besszarábia Románia" felirattal, ezt internetes közegben is terjeszti, mind a mai napig.
4. A www.bistritanews.ro, www.curentul.md, www.libertatea.ro, www.independent.md oldalak szerint 2015.03.25-én több, mint 100 szenátor és képviselő a román parlamentben "Besszarábia Románia 1918 március 27" feliratú trikókat viseltek. Az idézett források szerint, A két törvényhozói kamara megtelt kék pólókkal, amelyeken sárgával írta a jól ismert szöveget, amely az utóbbi években, minden médiában, utcai grafittiken, rendezvényeken és akadémiai vitákon megjelenik: "Besszarábia Románia 1918 március 27"
5. A www.personalizatok.ro  megtervezett és piacra dobott trikókat, férfi és női pulóvereket különféle tervezésben, "Besszarábia Románia" felirattal, ezt internetes közegben is terjeszti, mind a mai napig.
6. A www.adevaruldespredaci.ro oldal szerint nevezett Valentin Dan egy cikket írt és tett nyilvánossá "Besszarábia Románia" címmel. 
Ugyanakkor, ha a revizionista eszmék idegengyűlölőek, egy törvénytelen értelmezés szerint, akkor a "Besszarábia Románia" eszme is idegengyűlölő eszme kellene legyen, mivel egy revizionista eszme, abban az értelemben, hogy felül kívánja vizsgálni a Moldva Köztársaság status quojára vonatkozó 1947 évi párizsi békeszerződést, amely állam a történelme során el volt foglalva Románia által, és így, közigazgatási szempontból, ennek része volt, jogilag függetlenségét és szuverenitását 1947-ban kapva csak vissza.
Vagy csak a trianoni és párizsi békeszerződésekre vonatkozó revizionista eszmék rasszisták, fasiszták és idegengyűlölőek, a más szerződésekre vonatkozó eszmék, amelyekben Románia részes,  pedig nem? Nem tűnik ez kettős mércének és hátrányos megkülönböztetésnek?
Törvényes szempontból, ahhoz, hogy a revizionista eszméket kiküszöböljék, szükség volna, csakúgy, mint a rasszista, fasiszta és idegengyűlölő eszméknél, egy törvényi szabályozásra, amely egyértelműen meghatározza ezeket az eszméket, mert jelen pillanatban, valljuk be, ilyen szabályozás nincs, és az ügyésznek a próbálkozásai, hogy az általam nyilvánosan kifejtett eszméket beletuszkolja valahogy a rasszista, fasiszta és idegengyűlölő eszmék meghatározásába, erőltetett és megalapozatlan.
Zárójelben, nem véletlenül nem lett a román törvénykezésbe beiktatva egy, a revizionista eszméket kiküszöbölő jogi előírás, hanem mert teljes és egyértelmű ellentétben állna a szólásszabadság jogával."

"În rechizitoriu mai apare o apreciere, conform căreia inscripționarea textelor de mai sus, pe lângă harta Ungariei Mari, constituie însemne care incită la xenofobie prin faptul că aduc atingere prevederilor art. 1 din Constituția României privind caracterul unitar și indivizibil al statului și au scopul de a propaga idei revanșardiste, revizioniste iar promovarea acestor idei ar putea reînvia la etnicii români sau maghiari sentimentele naționalist-extremiste sau xenofobe din aceea perioadă istorică (pag. 10 din rechizitoriu).
Din aprecierea aceasta reiese cu exactitate că ideile despre care vorbim, și care constituie obiectul rechizitoriului prezent, sunt considerate de către procuror de fapt idei REVIZIONISTE si REVANȘARDISTE.
În aces sens, după aprecierea procurorului, ideile sunt de tip revizionist, în sensul revizuirii dictatului de la Trianon sau dictatului de la Paris, acte care sunt de fapt tratate internaționale, care prevăd drepturi și obligații internaționale.
În textul art. 2 lit. a din O.U.G. nr. 31/2002, act normativ care ne oferă lista completă a  ideilor, concepţiilor sau doctrinelor fasciste, rasiste sau xenofobe, nu apar nicăieri ideile revizioniste, ceea ce nu este de mirare, pentru că ideea de încheiere sau desființare ori revizuire a unei tratate internaționale ține de domeniul politicii și nicidecum de domeniul ideilor rasiste, fasciste sau xenofobe. Dreptul de a încheia, de a desființa sau a revizui tratate internaționale este dreptul internațional de bază al fiecărei state (Convenția de la Viena din 1969 cu privire la dreptul tratatelor internaționale, respectiv Convenția de la Viena din 1986 cu privire la dreptul tratatelor internaționale).
Din moment ce există un astfel de drept, este inexplicabil, cum a exprima idei despre acest drept ar intra în lista ideilor rasiste, fasciste sau xenofobe. Cum se poate incheia, desființa sau revizui un tratat internațional dacă nu se poate exprima idei despre tratatul respectiv?
În România este foarte bine cunoscută o campanie, care se numește “Basarabia e Romania”. În acest sens:
1. La data de 12 octombrie 2012, mai mult de 1.000 persoane au plecat din P.ța Victoriei din București, într-un “Marș pentru Unirea cu Basarabia”, conform relatărilor Agerpress și Hotnews.com, evenimentul fiind organizat de “Platforma civica Acțiunea 2012”.
Conform acelorași surse, “Platforma civica Acțiunea 2012” este de fapt o coaliție formată din mai multe organizații nonguvernamentale și grupuri de initiațivă care susțin unirea Republicii Moldova cu România.
În conformitate cu imaginile acestor articole de referință respectiv imagini făcute public despre acest eveniment (sursa www.hotnews.com)  atașat ca și anexă prezentei, participanții adunării publice în cauză au afișat cel puțin un banner urias cu mesajul „Basarabia e România”.
În conformitate cu imagini de pe site-ul www.actiunea2012.ro, persoana în cauză și la data prezentă propagă acest mesaj inclusiv în mediul online, pe site-ul personal, în mod sistematic, invitând adepții chiar la o campanie internațională cu denumirea „Basarabia e România”.
2. În conformitate cu site-ul de web www.luleamariusdorin.ro, linkul www.luleamariusdorin.ro/basarabia-e-romania, atașat ca și anexă prezentei, numitul Lupea Marius Dorin a redactat și a scos pe piață o carte cu titlul „Basarabia e România”.
3. În conformitate cu site-ul de web www.magazin-romanism.ro, cu imagini de pe acest site  atașat ca și anexă prezentei, numitul “Magazin Românism” a confecționat și a scos pe piața de îmbrăcăminte tricouri, bluze masculine și feminine, în diferite design-uri, inscripționate cu mesajul „Basarabia e România”, respectiv propagă acest mesaj inclusiv în mediul online, constant, și la data prezentă.
4. În conformitate cu site-ul de web www.bistritanews.ro, www.curentul.md, www.libertatea.ro, www.independent.md, la data de 25.03.2015, peste o sută de senatori și deputați din Parlamentul României au purtat în Parlament tricouri cu „Basarabia e România – 2 martie 1918”. Conform acelorași surse, Plenul celor doua Camere ale Legislativului s-a umplut de tricouri bleumarin pe care scria cu galben binecunoscutul mesaj, vizibil in ultimii ani in toate mediile, de la graffiti la manifestari stradale si dezbateri academice - "Basarabia e Romania - 27 martie 1918", slogan promovat de societatea civilă, prin Platforma Unionistă Acțiunea 2012.”
5. În conformitate cu site-ul de web www.personalizatok.ro, cu imagini de pe acest site  atașat ca și anexă prezentei, numitul “PersonalizatOK” a confecționat și a scos pe piața de îmbrăcăminte tricouri inscripționate cu mesajul „Basarabia e România”, respectiv propagă acest mesaj inclusiv în mediul online, constant, și la data prezentă.
6. În conformitate cu site-ul de web www.adevaruldespredaci.ro, linkul www.adevaruldespredaci.ro/basarabia-e-romania-si-romania-e-basarabia, atașat ca și anexă prezentei, numitul Valentin Roman, la data de 21.09.2012 a redactat un articol cu titlul „Basarabia e România” pe acest site.
Or dacă chiar ideile revizioniste sunt idei xenofobe, pe baza unei interpretări nelegale, atunci și ideea “Basarabia e Romania” trebuie să fie tot o idee xenofobă, ideea fiind una revizionistă, în sensul revizuirii Tratatului de pace de la Paris din 1947 privind statul legal al Republicii Moldova, care în cursul istoriei a fost ocupată de România, și astfel, din punct de vedere administrativ a fost parte a acestuia, de jure recăpătând independența și suveranitatea doar în 1947.
Sau doar ideile revizioniste care se referă la tratatul de la Trianon sau Paris sunt idei rasiste, în timp de ideile revizioniste referitoare la alte tratate la care România e parte, nu sunt? Nu miroase a dublă măsură și discriminare aici?
Din punct de vedere legal, dacă chiar se dorește a contracara sau a combate răspândirea ideilor revizioniste, ar trebui, ca și pentru ideile rasiste, fasciste sau xenofobe, un act normativ care să definească clar și să reglementeze aceste idei, pentru că, în momentul de față, o astfel de normă nu există, iar încercările procurorului de a încadra cumva ideile pe care am prezentat eu în mod public, în definiția ideilor rasiste, fasciste sau xenofobe, în sensul legii, sunt forțate și nefondate.

În paranteză, o astfel de act normativ de combatere a ideilor revizioniste nu a fost introdusă în legislația românească nu numai din întâmplare, ci pentru că ar fi în totală contradicție cu dreptul de libera exprimare a opiniei."

Kapcsolódó:
Saját álláspontom a magyaros pólós ügyben - 2. rész (ruszinkarpatalja.blogspot.com)
Nagy Magyarország-e? Megy a levesbe - megjött a vádirat a pólós ügyben is (ruszinkarpatalja.blogspot.com)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése